Lekarz radzi

Pierwsza wizyta

 

Pierwsza wizyta bywa dla wielu osób powodem do lęku lub stresu i kojarzy się z trudnym doświadczeniem. Często utożsamia się ją z wizytą u stomatologa, gdzie sama kontrola powoduje niepokój i wymaga przełamania barier. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wizyta jest nieinwazyjna i bezbolesna.

Lekarz ortodonta zbiera wywiad, następuje badanie jamy ustnej, zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych wraz z oceną zdjęcia pantomograficznego (OPG). Każdy przypadek jest inny, dlatego plan leczenia dobierany jest bardzo indywidualnie i oceniany całościowo.  

Gdy już wiesz, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty, pozostaje tylko prawidłowo się do niej przygotować.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy przyjść z dzieckiem na pierwszą konsultację?

Najlepiej około 7-8 roku życia, kiedy zaczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. W tym okresie rozwojowym można ocenić wstępnie zgryz i ustalić, czy potrzebne będzie leczenie w okresie wymiany uzębienia, czy dopiero po wymianie wszystkich zębów.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszej wizycie pacjent przedstawia swoje potrzeby i oczekiwania względem leczenia ortodontycznego, a lekarz ortodonta ocenia stan zębów oraz wadę zgryzu. Po wstępnym omówieniu lekarz zleca badania dodatkowe, są to najczęściej zdjęcia RTG, aby można było na kolejnej wizycie rozpocząć pełną diagnozę i przygotować właściwy plan leczenia.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Ponieważ pierwsza wizyta u ortodonty połączona jest z badaniem stanu jamy ustnej, należy przed wyjściem z domu dogłębnie zadbać o jej higienę. Można wziąć ze sobą wyniki badań RTG lub pantomogram, jeśli pacjent takowe posiada. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że aparat ortodontyczny można założyć tylko na zdrowe zęby, dlatego przed wizytą u ortodonty warto udać się do stomatologa na okresowy przegląd i ewentualne uzupełnienie istniejących ubytków. 

Kiedy najlepiej leczyć się aparatem stałym (zamki naklejane na zęby)?

Leczenie aparatem stałym najczęściej rozpoczyna się po wymianie wszystkich zębów mlecznych na stałe oraz wyrośnięciu drugich zębów trzonowych czyli „siódemek”. U pacjentów nastoletnich leczenie ortodontyczne przynosi najlepsze rezultaty, bo wykorzystuje się dodatkowo naturalny wzrost szczęk.

Czy leczenie u dorosłych jest efektywne?

Tak i przynosi ono bardzo dobre rezultaty, chociaż niektóre nieprawidłowości mogą wymagać dodatkowych zabiegów (protetyczne zaopatrzenie zniszczonych zębów, korekta kształtu i wymiaru zębów, drobne zabiegi chirurgiczne).

Czy założenie aparatu boli?

Podczas zakładania aparatu nakleja się na powierzchnię zębów metalowe elementy, a na niektóre zęby zakłada się metalowe pierścienie. Tylko podczas zakładania pierścieni odczuwa się nacisk na zęby, ale nie jest to bolesne, nakładanie zamków jest zupełnie bezbolesne. W następnym dniu po założeniu aparatu występuje bolesność zębów i utrzymuje się przez klika dni. W sytuacji, gdy ból jest bardziej dokuczliwy,  przyjmuje się środki przeciwbólowe.

Czy aparat niszczy zęby?

Nie, bo elementy dokładnie dokleja się do powierzchni zębów, ale sam aparat sprzyja osadzaniu się resztek jedzenia wokół zamków, co przy nieodpowiedniej higienie powoduje odwapnienia szkliwa zębów wokół metalowych elementów.

Jak długo trwa leczenie?

To zależy od wady, najczęściej około 2-2,5 roku.

Co to jest retencja?

Ponieważ po leczeniu ortodontycznym zęby w nowej pozycji wymagają utrwalenia nakleja się cienkie druty po wewnętrznej stronie zębów przednich oraz dodatkowo pacjent użytkuje aparaty wyjmowane. Retencja trwa najkrócej 2 lata, tyle potrzebują tkanki wokół zębów na przebudowę.

Jak dbać o zęby podczas leczenia?

Wystarczy dokładnie oczyszczać zęby po każdym posiłku, z zastosowaniem odpowiednich szczoteczek, wyciorków, nici dentystycznych itp. W gabinecie przeprowadza się szkolenie dotyczące odpowiedniej higieny uzębienia, w zależności od potrzeb pacjenta.

Czy leczenie u stomatologa jest możliwe podczas leczenia aparatem stałym?

Tak i zaleca się wizyty kontrolne u stomatologa tak, jak przed leczeniem ortodontycznym.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było założyć aparat stały?

Podstawowym warunkiem jest dobry ogólny stan zdrowia, zdrowe zęby i tkanki okołozębowe oraz idealna higiena jamy ustnej.

Czy po leczeniu zęby będą na zawsze idealnie proste?

Zęby po leczeniu ortodontycznym pozostaną proste, ale z upływem lat będzie dochodzić do ich niewielkiego przemieszczania, dotyczy to zwłaszcza zębów dolnych przednich. Niektóre większe wady mogą nieco nawracać po kilku latach, zwykle przed leczeniem pacjent jest informowany o takiej możliwości.